Dôležité vedieť pri výbere kovania a bezpečnostnej vložky do bezpečnostných dverí:
- V akej bezpečnostnej triede sa nachádza daná vložka?
- Akej bezpečnostnej triedy je kovanie?
- Dajú sa kľúče ľahko kopírovať?
- Má kovani prekrytie vložky?
- Má vložka možnosť obojstranného uzamykania?
Najdôležitejšiu časť bezpečnostných dverí tvorí z vonkajšej strany kovanie a bezpečnostná vložka.
Správna kombinácia týchto dvoch prvkov ochrany Vám vie zaručiť, že z domu môžete po otočení kľúčikom odísť s kľudným svedomím. Keďže ide o miesta, ktoré sa najľahšie napádajú. Zvážite si pri výbere kovania či pôjdete cestou úspory. Lacnejšie kovanie z menej odolného materiálu /zlodej sa teší/, alebo si priplatíme za kovanie vyrobené z vysoko odolných materiálov.
Úloha kovania na bezpečnostných dverách
Pri investíci do bezpečnostných dverí sa inštalácia kvalitného kovania oplatí. Ak zoberieme do úvahy fakt, že je to najdôležitejšou časťou dverí, tak sa investícia navyše stáva vysoko návratnou v podobe bezpečnosti dverí. Na trhu sa nájdu výrobcovia ktorí takéto kovania ponúkajú /napr. ROSTEX, GEGE/. Dôraz treba klásť aj na to aby kovanie malo prekrytie vložky.
Prekrytie predstavuje ďalšiu prekážku k prístupu centrálnej časti dverí a to k cylindrickej vložke. Tá totiž ovláda celý uzamykací mechanizmus. Kovanie s prekrytím sa stáva nočnou morou pre zlodejov, ktorí sa musia do objektu dostať čo najskôr. Takto ochránené zámky sa nedajú ani zlomiť ani rýchlo odvŕtať. Slovíčko rýchlo je veľmi dôležité v tomto prípade. Všeobecne známe je aj to, že sa dá otvoriť v podstate všetko, čo človek zamkol. V prípade vykrádania bytov sa ráta časový faktor a kvalitné kovanie zaručuje, že časová náročnosť pre otvorenie zámku s takýmto kovaním je privysoká.
Bezpečnostné vložky a ich výber
Pod kovanie sa ešte musí namontovať aj cylindrická vložka. Ak je to kovanie bez prekrytia vložky, čiže je voľne prístupná, je treba dbať na to aby vložka mala ochranu proti vylomeniu. Niektorí poprední výrobcovia majú túto ochranu šikovne vyriešené /napr. BKS JANUS/. Takisto sa ráta aj ochrana proti odvŕtaniu. Tieto dva spôsoby sú najbežnejším spôsobom vniknutia do objektov. Iné už sofistikovanejšie spôsoby sú otváranie tzv. bumpingom, dynamickou metódou, proti ktorej sa každý výrobca chráni vlastnými spôsobmi. Takisto nesmieme zabudnúť aj na ochranu kľúča, pretože nie je nič ľahšie ako získať na pár minút kľúčik niekde položený a zabehnúť do kľúčovej služby, kde Vám za 1 minútu okopírujú kľúčik, ktorý nemá dostatočnú ochranu pred nelegálnou kópiu.
Pri výbere zámku ešte treba všímať, či sa otvárajú z vonka kľučkou alebo je guľa z vonkajšej časti. Často sa stáva, že nedopatrením sa dvere za vami zabuchnú s kľúčikom z vnútornej strany. Lepšie prípad ak na tých dverách máte kľučka + kľučka, v tom prípade jednoducho otvoríte kľučkou, ale čo v tom prípade ak je z vonkajšej strany kovanie s guľou? Existujú VLOŽKY S PRESTUPOVOU SPOJKOU, alebo VLOŽKY S GOMBÍKOM ktoré sa môžu otvárať kľúčikom z vonka aj v prípade ak je z vnútornej strany otočený kľúčik.
Veríme, že sme Vám týmto krátkym príspevkom pomohli k výberu správnych komponentov.
Tento blog mi nepomohol v tom čo som hľadal.
Ďakujeme za spätnú väzbu na blog. Môžeme vedieť na akú otázku ste hľadali odpoveď? Ak sa to týka bezpečnostných dverí, kovania alebo zámku, tak Vám s veľkou istotou poradíme. Stačí ak sa nás opýtate na konkrétnu vec.
Real excellent information can be found on web blog.Raise range